Piotrkowska

 
Ulica ta stanowiła od samego początku oś centralną, wokół której rozbudowywało się miasto, a jej rozwój spontanicznie nadał obecny kształt jego centrum. Początkowo ulica stanowiła głównie trakt komunikacyjny, jednak z czasem zamieniła się w „wizytówkę miasta”, centrum rozrywki i handlu, gdzie koncentrowało się całe życie rozrastającej się aglomeracji przemysłowej. Ulica podupadła znacznie po II wojnie światowej. Po 1990 roku została poddana stopniowemu remontowi i zamieniona w rodzaj deptaka, który w dużym stopniu pełni rolę podobną do rynku starówki innych miast. Budowle, urbanistyka, instytucje, restauracje, kluby i puby umieszczone w pobliżu tej ulicy tworzą szczególną jej atmosferę o kultowym charakterze, wykraczającym zasięgiem poza Łódź.

Szlak turystyczny Piotrkowska

Pałace i Wille

 
Jest ich w Łodzi ponad dwieście. Pałace, wille i rezydencje fabrykantów zachwycają formą, cieszą wzrok misterną dekoracją, wreszcie zaskakują uważnego przechodnia - wyłaniając się z otaczającej je zabudowy. Wznoszono je jakby w drugiej kolejności - po fabryce - bo budynki reprezentacyjne nie przynosiły pieniędzy, ale były potem swoistą wizytówką bogactwa. Nierzadko ich właściciele przenosili się do nich z przyklejonych do fabryk małych domów tkackich.Spośród wszystkich największy jest oczywiście pałac Poznańskich przy ul. Ogrodowej. Jak głosi anegdota architekt zapytawszy o to, w jakim stylu ma zaprojektować pałac otrzymał odpowiedź „Jak to, w jakim stylu? Mnie stać na wszystkie".

Równie znane i imponujące rozmiarem są dwa inne pałace wystawione przez rodzinę Poznańskich - na rogu Gdańskiej i Więckowskiego mieszczący dziś Muzeum Sztuki i przecznicę dalej - przy al. 1 Maja - siedzibę Akademii Muzycznej.

By w pełni poczuć ducha fabrykanckich salonów najlepiej udać się do rezydencji Księży Młyn, gdzie w pałacu Herbstów mieści się muzeum wnętrz. Są w Łodzi pałace i wille, które warto poznać. Poza pałacem Poznańskich przy Ogrodowej i willą Herbsta do takich należą pałac Karola Scheiblera przy pl. Zwycięstwa, willa Richtera w parku Klepacza i pałac Alfreda Biedermanna przy Franciszkańskiej 1/3. Przy Piotrkowskiej 104 stoi pałac Heinzla - dziś siedziba władz miejskich i wojewódzkich oraz siedziba Wilhelma Teschemachera, później Eitingonów przy Wigury (obecnie siedziba PTTK), a także willa Leopolda Kindermanna - perełka łódzkiej secesji przy ul. Wólczańskiej 31/33.

Szlak turystyczny Wille i pałace

Łódź fabrykancka

 
W świadomości wielu Polaków, miasto Łódź rodzi wiele skojarzeń. Jednym z nich są łódzkie fabryki. Gwałtowny rozwój miasta na przełomie XIX i XX w.dzięki przemysłowi włókienniczemu, na stałe wpisał infrastrukturę industrialną w panoramę miejską. Do dnia dzisiejszego pozostało ok. 200 takich zabudowań. Tereny dawnych fabryk cieszą się dużym zainteresowaniem prywatnych przedsiębiorców, którzy w wielu przypadkach postanowili zachować ich historyczny wygląd. Dzięki takim inicjatywom, Łódź jest dzisiaj jednym z światowych liderów w dziedzinie rewitalizacji historycznej tkanki miejskiej. Zachęcamy wszystkich do zapoznania się z efektami tych działań.

Sztandarowym przykładem adaptacji dawnych fabryk, jest CH Manufaktura, zbudowane na terenach dawnej fabryki Israela Poznańskiego. Obecnie stało się ono miejscem spełniającym nie tylko funkcje handlowe, ale również kulturalno-rozrywkowe. Innymi przykładami wykorzystania zabudowań fabrycznych są: Biała Fabryka Ludwika Geyera (dzisiejsze Muzeum Włókiennictwa), Fabryka Ernsta Wevera, Fabryka Józefa Balle, Fabryka Juliusza Kindermanna, Fabryka Markusa Silbersteina, Fabryka Karola Scheiblera

Szlak turystyczny Architektura przemysłowa